קריופילן | טרפנים

קריופילן (Caryophyllene) הוא טרפן נפוץ שניכר בגנטיקות קנאביס רבות. הוא מספק את החלק העצי, הפלפלי והאדמתי בספקטרום הטעמים והארומות של הצמח. מלבד בקנאביס, קריופילן נפוץ גם בפלפל שחור ובציפורן. הוא רכיב חשוב בעולם הרפואי בזכות סגולות אנטי-דלקתיות עוצמתיות, ופוטנציאל רפואי מבטיח הנחקר בימים אלה. 

קריופילן טרפן נפוץ בצמחי קנאביס, והוא הבולט ביותר בפרופיל הניחוחות וטעמי הפלפל, העץ והאדמה בצמח. בנוסף לקנאביס, ניתן למצוא ריכוזי קריופילן גבוהים בעיקר בפלפל שחור וציפורן. עם זאת, קריופילן ניכר גם בקינמון, בקצח, ברוזמרין ובשמן ילנג-ילנג. תועלתיו של קריופילן נחקרו עוד בשנות ה-60, ומגוון מפעלים עושים שימוש בסגולות האנטי דלקתיות של הטרפן לייצור משחות ומוצרי רוקחות. בנוסף, חברות מזון ופארמה מוסיפות קריופילן למוצרים שלהן בגלל הטעם הטבעי המתקתק שלו.  

השפעות

כאמור, הקריופילן הוא אחד הטרפנים הנחקרים מבין אלו הנפוצים בצמח הקנאביס. מגוון תעשיות עושות שימוש בטרפן בזכות טעמו המתקתק וסגולותיו הארומתרפיות. בנוסף, ואולי חשוב מכל – הוא רכיב נפוץ במגוון משחות אנטי דלקתיות. כיום מיוחסות ונחקרות לטרפן גם סגולות אנטי סרטניות, אנטי אוקסידנטיות, אנטי מיקרוביאליות, אנטי ספטיות ואנטי פטרייתיות.  

אם זה לא מספיק, קריופילן אף הראה השפעה חיובית על אורך שינה במחקרים שבדקו את הפוטנציאל שלו לפעול בתחום זה. קריופילן גם נחקר כמשכך כאבים, וידוע כמעודד שיכוך כאבים במינונים נמוכים. קריופילן גם נחקר בזכות יכולתו לייצב רמות סוכר בדם, והוא ידוע בהיותו טרפן מפחית חרדה יעיל (יחד עם מירסן ולימונן). בזכות קשר מיוחד שהטרפן מקיים עם קולטני CB2, זנים עתירי קריופילן נוטים לשכך כאבים ביעילות ולסייע בתפקוד מוחי. 

זנים עתירי קריופילן

הנה עובדה למסיבת הקוקטיילים (או גליליות) הבאה שתהיו בה: הכמעט כל זני הקנאביס יש קריופילן. גנטיקות הקוש, ובמיוחד משפחת זני או ג’י קוש (OG Kush) מחזיקה בריכוזי קריופילן גבוהים. כמוהם גם משפחת סאוור דיזל (Sour Diesel) לצאצאיה השונים.

עם זאת, ישנם לא מעט זנים עתירי קריופילן בשוק הקנאביס הרפואי בישראל. בקטגוריית T20\C4 אפשר לנסות את ג’ין גאי, סאטיבה המיובאת מקנדה ע”י בול פארמה או את ספאייר או ג’י של קנערבה, אינדיקה בה הוא הטרפן הדומיננטי. בקטגוריית T15\C3 תוכלו לרכוש את DQ של IMC, סאטיבה עם עשירה בקריופילן, או מינט ג’י אס סי של פיס נטורלס אם אתם מחפשים זן היברידי.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן