פינן | טרפנים


הוא נפוץ בברושים, בחומרי הדברה ולמרבה המזל – גם בקנאביס. הוא נמצא במרכז מחקרים רבים בזכות השפעתו המיוחדת על דרכי הנשימה ובזכות אפקט אנטי דלקתי ואנטי סרטני ייחודי שהוא מספק. הכירו את הטרפן הכי נפוץ בטבע: פינן (Pinene).

פינן הוא הטרפן הנפוץ ביותר בטבע. מולקולת הטרפן מתחלקת לשני סוגים: הנפוץ יותר הוא אלפא-פינן הנמצא בברושים, ליים, בזיליקום וקנאביס. בטא-פינן נמצא בעיקר בצמחי כשות. בני אדם עושים שימוש בפינן כבר מאות שנים לייצור חומרי הדברה ובישום. בימים אלה נחקרת גם אפשרות לייצר ממנו דלק סילון ביולוגי בזכות אפקט מעשיר בעירה שנוצר כשמחברים שתי מולקולות פינן יחד. 

בני אדם עושים שימוש בפינן למטרות רפואיות מזה זמן רב, ביודעין או שלא. שינרין יוקו (רחיצת – היער) היא דוגמה חיה לשיטת רפואה מבוססת פינן. יערנים מומחים ורופאים מיפן מאמינים שהצעידה לצד עצים, ברושיים בעיקר, יכולה להרגיע את הגוף. מחקר מ-2017 על התופעה אישר שהשיטה מורידה לחץ דם ומשרה רוגע על הגוף, אך הקשר לפינן עדיין לא מובהק. 

השפעות

אלפא-פינן הדומיננטי מציע את מירב הסגולות הרפואיות שהמדע חוקר ומייחס לפינן. אלפא-פינן התגלה כאנטי דלקתי ב-2015. ב-2018 התברר שיכולת זו גם ממזערת נזקי עור מקרינה אולטרה סגולה, ולכן הוצע להוסיף פינן למקדמי קרינה. בנוסף, חוקרי מוח גורסים כי אלפא-פינן יהווה ככל הנראה טיפול יעיל במיוחד נגד אלצהיימר, שכחה, שטיון, חוסר תפקוד קוגניטיבי ואובדן זיכרון.

לבטא-פינן גם הוא מספר תועלות רפואיות קריטיות. ראשית, אלפא ובטא פינן יחד מציגים אפקט סינרגיסטי יעיל בטיפול בסרטן. כמו כן, הם התגלו כיעילים נגד פטריות שמרים וברונכיטיס. לפינן באופן כללי יש השפעה נוגדת לאובדן זכרון הטווח-הקצר, אחת מתופעות הלוואי של צריכת THC. פינן נוטה לנגוד את ההשפעה הפסיכואקטיבית של THC באופן כללי. זן עשיר בטרפן יהווה בחירה טובה למטופלים שמעדיפים להרגיש מקורקעים בזמן טיפול.

זנים

ישנם לא מעט זנים עתירי פינן בשוק הקנאביס הרפואי בישראל, ורובם נמצאים בקטגוריות עתירות THC. תיקון עולם מביאים למדף את הזן אלסקה במינון T20/C4 ו-T15/C3 – שניהם זנים מומלצים ועשירים בפינן. חברת בטר בולטת במיוחד עם זן הדגל שלה PK בו פינן הוא הטרפן הדומיננטי. שני זנים נוספים שהגיעו לישראל ביבוא הם שישקברי ואוג ארסי שמקורו בזן דת’ באבא, בשניהם פינן דומיננטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן