נרולידול | טרפנים

נרולידול טרפנים קנאביס

נרולידול (Nerolidol) הוא טרפן ארומתי במיוחד שנמצא נוכח במספר זנים שונים בעולם הצומח, ביניהם בפריחת התפוז, בצמח היסמין, בעץ התה, בלמון גראס וגם בזני קנאביס מסוימים. 

נרולידול או בכינויו המשניים פרוביול (Peruviol) או פנטרול (Penetrol) הוא טרפן אלכוהולי המפגין ארומה ייחודית שמורכבת מניחוחות עץ ותווים מתוקים. הניחוח שהוא מפיץ עוצמתי ובהתאם הטרפן מוכר ונפוץ בעיקר בזנים ארומטיים במיוחד בעולם הצומח. ניתן למצוא ריכוזי נרולידול גבוהים בפריחת תפוז, יסמין, למון גראס, ג׳ינג׳ר, בקליפות עצים שונות וגם בזנים מסויימים של סחלב וקנאביס מסוימים. נרולידול מפיץ ארומה המשלבת נוכחות פרחונית מתוקה על בסיס ניחוח עצי ודומיננטי במיוחד. הוא מציע גם פוטנציאל רפואי עשיר: הוא יעיל כנגד פטריות, בקטריות וגידולים סרטניים. בנוסף, הוא גם מרדים ואף מספק אפקט אנטי – חרדתי. 

מה זה נרולידול?

נרולידול מכיל שני איזומרים, כלומר – שתי צורות ביטוי כימיות. הראשונה נקראת טראנס נרולידול (Trans-Nerolidol), והשנייה סיס נרולידול (Cis-Nerolidol). אין ביניהן הבדל משמעותי ושתיהן נפוצות בטבע כרכיב בשמנים ריחניים של צמחים שונים. צמחים מסויימים מפרישים את הטרפן בתגובה למתקפות מזיקים, מה שמעיד על הפוטנציאל שלו בתור חומר הדברה. בני אדם אכן מפיקים מהטרפן חומרי הדברה למגוון טפילים כמו כינים ואקריות, אך לא רק. נרולידול מהווה חומר גלם גם בהפקת תכשירי שינה טבעיים, מוצרי חיטוי וניקוי, חומרי בישום, תכשירי קוסמטיקה ורפואה. בנוסף לכל זאת, הוא מפגין יעילות בהרחקת בקטריות ופטריות שונות. 

עצי ופרחוני

נרולידול מפיק ארומה פרחונית-עצית המשלבת לפרופיל אחד תווים מתוקים וחריפים בו זמנית. השילוב הנדיר הזה של עדין ומתקתק עם גס ועוצמתי מייצר את הארומה הייחודית שניתן לחוש בקלות בעזרת שמנים אתריים כמו פריחת התפוז, שמן עץ התה ועוד. טעמו דומה – עשיר ומורכב מתווים חזקים של עץ עם פרופיל פרחוני מתקתק ונעים. ניתן לחוש אותו בעיקר בבישול ובחליטות ג׳ינג׳ר, יסמין, לבנדר ופריחות הדר.

נרולידול קנאביס טרפנים

פועל במגוון חזיתות

לנרולידול יש פוטנציאל רפואי במגוון חזיתות. ראשית וחשוב מכל – הוא הצליח להרוג תאים סרטניים אנושיים. בנוסף, הוא מסייע לתרופות לחדור את העור ומתלוות לו גם יכולות אנטי פטרייתיות ואנטי בקטריאליות. הטרפן הוכיח את עצמו כפעיל אפילו נגד מלריה. הוא אנטי אוקסידנטי ומגן מלחץ אוקסידטיבי הנוצר בתסמונות נוירולוגיות שונות כמו מחלת פרקינסון. נוסף על כל זאת נרולידול גם מגלה אפקט מרדים ואנטי חרדתי.

זנים עתירי נרולידול

נרולידול אינו דומיננטי במרבית זני הקנאביס, אך הוא נפוץ במספר גנטיקות פופולריות הנמכרות גם בשוק המקומי. הוא מופק בזנים: ג׳ק הרר (Jack Herer), סקייווקר או ג׳י (Skywalker OG), באבא קוש (Bubba Kush), ווייט ווידו (White Widow) ונורת׳רן ברי (Northern Berry).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן