לימונן | טרפנים


נסו להיזכר רגע בניחוח המרענן הנפוץ בקליפות תפוז, אשכולית אדומה, לימון וליים – אם הצלחתם, נזכרתם עכשיו בארומה של לימונן (Limonene). לימונן הוא טרפן הנפוץ בלימון ובהדרים שונים – בעיקר בקליפתם. מלבד ארומה מרעננת, לימונן נושא מגוון סגולות אנטי דלקתיות, אנטי חרדתיות, אנטי בקטריאליות ואפילו אנטי סרטניות.

לימונן הוא הטרפן העיקרי בפרי הלימון, והוא נפוץ גם בפירות הדר, בקליפות הדרים, בעשבים וצמחים שונים וביניהם גם בקנאביס. מגוון תעשיות ממצות לימונן מקליפות הדר להפקת חומרי ניקוי והדברה, מוצרי בישום ותוספי טעם וריח. לאחרונה המחקר הרפואי החל לעסוק גם בהשפעות הרפואיות שלו, ולמעשה הוא הטרפן הנחקר ביותר מאלו המוכרים בצמח הקנאביס.

לימונן כולל בתוכו שתי תרכובות כימיות: די-לימונן (D-Limonene) ואל-לימונן (L-Limonene). הראשונה, די-לימונן, נושאת בתוכה את ריחות ההדרים בהם נעשה שימוש לצורכי בישום וטעם. האל-לימונן לעומתה מחזיקה בניחוח פחות נעים ויותר ברושי-לימוני. שתיהן מתאדות ב-176 מעלות צלזיוס, אחרי THC ו-4 מעלות לפני CBD.

לימונן הוא הטרפן הפירותי הבכור בסולם האידוי. הטרפנים היחידים שמתאדים לפני 176 מעלות הם פיינין, מירסן וקריופילין המכילים טעמים צמחיים וברושיים בעיקר. 

השפעות 

לימונן הוא אנטימיקרוביאלי ואנטיבקטריאלי, והשפעותיו החיוביות על מטופלים בסרטן ועל הפרעות מצבי רוח נחקרות בימים אלה. מחקר מ-2013 מצביע על יכולתו להשפיע על קולטני סרוטונין במוח ובכך להקל על מצבי חרדה. מחקר נוסף מ-2017 מצביע על סגולתו האנטי דלקתית בזכות יכולתו להאט פעילות של מחלות בגוף ועל ידי כך להקל על פגיעה באיברים. 

הטרפן לימונן נחקר בימים אלו גם בזכות יכולתו לאלחש, ובזכות הפוטנציאל שלו להוות טיפול חדשני לסוכרת בעזרת אפקט המרה מיוחד שהוא יוצר בתאי שומן לבנים בגוף. מחקרים על מכרסמים מראים שביכולתו גם לעכב התפתחות גידולים סרטניים, אך ניסויים קליניים על בני אדם עדיין לא בוצעו.

זנים עם לימונן

הזנים בשוק הקנאביס הרפואי בישראל המאופיינים בנוכחות עשירה של לימונן, שכן זהו טרפן די נפוץ. בקטגוריית T20\C4 תמצאו לימונן באולטרה סאוור של קנדוק, תל אביב של IMC, בלאק לייבל של שיח, PK של בטר, אדיסון של קנאשור וסנסי סטאר של טרוורה. בקטגוריית T15\C3 תוכלו ליהנות מנוכחות עשירה של לימונן בעיקר ב-GS קוש של פיס נטורלס, בסטייבל KK של בטר ובמאי של טוגדר.

One thought on “לימונן | טרפנים

  1. .למחשבה אומר:

    לא עדיף כבר לאכול לימון ביום יום?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן