צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!

טרפינולן | טרפנים


צמח הקנאביס מייצר מגוון רחב של תרכובות, המוכרים ביותר הם כנראה הקנבינואידים הנקשרים לקולטנים עצביים בגוף ומשפיעים עליהם. אך בנוסף אליהם יש בצמח הקנאביס רכיבים הנקראים טרפנים המשפיעים על הארומה והטעם שלו. אולי יצא לכם לחוש בטרפן מירסן מתקתק, בפינן ברושי או בלימונן חמצמץ. מלבדם מתחבאים בצמח הקנאביס עוד עשרות טרפנים, ואחד הפחות נפוצים בינם הוא דווקא טרפינולן (Terpinolene). 

שילוב של לילך ועץ ברוש טרי

טרפינולן הוא טרפן המתקיים בממוצע באחת מתוך עשר גנטיקות קנאביס, אך נדיר שהוא דומיננטי בפרופיל הטעמים של הצמח. חוץ מצמחי קנאביס, הוא נפוץ  גם בפרחי לילך, מרווה, עצי ברוש ומחטניים שונים. חברות קוסמטיקה רבות משתמשות בטרפינולן כדי להוסיף ריח לסבונים, שמנים ותכשירים קוסמטיים בניחוח לילך.

הניחוח שלו מעט קשה להגדרה מילולית – הוא עצי ומתקתק, כמו אצטרובל טרי שנפל מהעץ זה עתה. למעשה, אחת המילים שחוזרות על עצמה לא פעם בפיותיהם של אלו שמנסים לתאר את הניחוח שלו היא: טרי.

מרגיע ומפיג חרדה

טרפינולן מחזיק במספר סגולות חיוביות מלבד הניחוח הנעים שלו. ראשית, טרפינולן מסייע בהפגת חרדה, מאחר ויש השפעה מרגיעה ואפילו מרדימה מעט. שנית, משמש לטיפול במחלות קרוהן וקולוטיס. שלישית – טרפינולן הוא אנטי בקטריאלי ואנטי פטרייתי. רביעית וחשוב מכל – הוא מפחית את הסיכון לחלות במחלות לב, והוא אפילו אנטי סרטני.

זנים עתירי טרפינולן

טרפינולן אמנם קיים בהרבה גנטיקות קנאביס – בערך 10% מהן, אך נדיר מאוד שיש לו תפקיד דומיננטי. דבר נוסף שראוי לציין הוא שהוא לא נוכח כמעט בגנטיקות עתירות CBD. הסיבה לכך טמונה בעובדה שמפתחי זני CBD עדיין לא הספיקו “לשחק” עם מגוון האפשרויות שהטרפנים בצמח הקנאביס מציעים להם. 

יחד עם זאת, ניתן לומר בביטחון שבגוסט טריין (Ghost Train), פיינאפל קוש (Pineapple Kush), דאץ’ טריט (Dutch Treat) וג’ק הרר (Jack Herer) יש כמויות גבוהות יחסים של טרפינולן. ואצלנו בארץ תוכלו לטעום אותו בג’ק הרר והאש פלאנט של קנדוק, ג’ין גאי וסנסי סטאר של 7ACRES, מרמלדה ולומינריום


מודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.