טרפינאול | טרפנים

טרפינאול קנאביס טרפנים קנאליסט
טרפינאול (Terpineol) הוא טרפן הנפוץ ביותר ממאה וחמישים זני צמחים בטבע, ביניהם בפריחות הלילך והליים, בשרף האקליפטוס ובעצי ברוש. טרפינאול מפיק ארומה פרחונית-הדרית עדינה והוא מחזיק פוטנציאל רפואי למגוון סיבוכים רפואיים. למרבה המזל, טרפינאול גם נפוץ בלא מעט זני קנאביס, בעיקר באלו בהם נפוץ גם פינן.

בני אדם וטרפינאול

מערכת היחסים בין בני אדם לטרפינאול נמשכת כבר מאות שנים. למשל, פריחת עצי הליים עתירת הטרפינאול היוותה תרופה נפוצה לצינון, שיעול ושפעת ברפואה האירופאית העתיקה. גם בימינו מרפאים מסורתיים ומומחי ארומתרפיה עושים שימוש בטרפינאול למטרות רפואיות. ולא רק הם, גם תעשיית המזון והרוקחות עושה שימוש בטרפן כדי להוסיף תווי לילך עדינים לתמרוקים, מוצרי מזון ותה.

ארומת לילך וליים עם תווים ברושיים

טרפינאול מתחלק לארבע תתי סוגים, ופרופיל הטעמים והניחוחות של הטרפן תלוי באיזה סוגים מפיק הצמח. הטרפינאול הנפוץ ביותר בצמחי קנאביס הוא אלפה-טרפינאול המפיק ארומה עדינה ונעימה של לילך עם תווי ליים חמצמצים. אולם כשיש מספר סוגי טרפינאול, פרופיל הלילך מקבל תפנית ועוטה אופי יותר ברושי ומעושן במקצת. טרפינאול מפיק טעם ייחודי של מנטה טריה, ליים ואניס. 

מעכב דלקות, חימצון, חיידקים וסרטן 

טרפינאול נושא פוטנציאל רפואי אנטי-דלקתי, אנטי-אוקסידנטי, אנטי-מיקרוביאלי ואנטי-סרטני. מחקרים ממליצים להוסיף את הטרפן לתרופות לכאב ודלקות, הוא מוביל במבחני חמצון על מוצרי מזון, הוא מעכב צמיחה של גידולי סרטן ריאה והוא משמיד ביעילות חיידקים בחלל הפה. בנוסף לכל זה, מטופלים מדווחים שזנים עתירי טרפינאול בדרך כלל מספקים אפקט מנמנמם ומרגיע במיוחד.

זנים עתירי טרפינאול

למרבה המזל, ישנם לא מעט זנים המפיקים טרפינאול כחלק מפרופיל הטרפנים שלהם. ביניהם: סקייווקר או ג’י (Skywalker OG), ווייט ווידו (White Widdow), גירל סקאוט קוקיז (Girl Scout Cookies) ואו ג׳י קוש (OG Kush). לחלק מהזנים האלה יש ביטוי בבתי המרקחת בארץ. סי סמוק של יוניבו, סקייווקר OG של קנדוק, מינט GSC של פיס נטורלס הוא צאצא ישיר של גירל סקאוט קוקיז, לכן יכיל כמות מכובדת יחסית של טרפינאול, בנוסף גם לווייט ווידו של BOL פארמה.   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן