זן קנאביס


זן קנאביס הוא מושג המתאר מקבץ תכונות ניכרות של תפרחות קנאביס – למשל, ריח, טעם, צורה או השפעה מסוימת. לזן קנאביס אין משמעות בוטנית אמיתית ויש מבחר גדול של גנוטיפים ופנוטיפים שעשויים להציג מקבצי תכונות זהות. יחד עם זאת, תעשיית הקנאביס וקהילת הצרכנים עדיין עושים שימוש בתגיות הזנים כדי לבדל ולמתג מוצרים מסוימים.

זן הוא שם כולל שמגדל או קהילה מסוימת מדביקה למקבץ תכונות הבאות לידי ביטוי בתפרחות קנאביס מסוימות. תכונות כמו ריח, טעם, נראות והשפעה. כדי לתאר מקבץ תפרחות המזכירות אחת את השניה בתכונות אלה מגדלי קנאביס עושים שימוש בשני מושגים נוספים: 

זני תרבות/קאלטיבר (Cultivar): כינוי לזני קנאביס מבויתים, שעברו הכלאות/השבחה גנטית כדי להתאימם לסביבת גידול או כדי לבחור תכונות רצויות. מרבית זני התרבות היום הם זני הייבריד עם נטייה כזו או אחרת לסאטיבה או אינדיקה. לזנים אלו יש מעמד משפטי מתוקף זכויות יוצרים.

זני לנדרייס (Landrace, זן-אדמה: זן שמקורו באזור גיאוגרפי מסוים): כינוי לזני קנאביס בר שלא עברו הכלאות מעשה ידי אדם. זני לנדרייס הם זני הסאטיבה והאינדיקה המקוריים. זנים אלו הם הבסיס הגנטי שמממנו נוצרו כל זני התרבות המודרניים. דוגמא לזן לנדרייס הוא בל של קנאשור שמקורו בזן ‘קולומביאן גולד’.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן