ולנסין | טרפנים

ולנסין (Valencene) הוא טרפן ייחודי שנמצא בגנטיקות הדריות מסוימות בצמח הקנאביס. הטרפן מפיק ניחוחות וטעמים כבדים של פירות הדר המוכרים לנו מפירות וקליפות תפוזים, מנדרינות ואשכוליות. הוא מהווה רכיב חשוב בתעשיית המזון כתוסף טעם. סגולותיו אנטי אלרגניות, אנטי דלקתיות ותועלתו לעור נחקרת בשנים האחרונות. 

ולנסין הינו טרפן די נדיר בצמח הקנאביס, והוא נפוץ בעיקר בגנטיקות המתהדרות בפרופיל ניחוחות וטעמים הדריים. הטרפן מקבל את שמו אחרי תפוזי ולנסיה העשירים בנוכחותו. ולנסין הוא ססקויטרפן – כלומר, הוא טרפן עם אופי כימי שונה במעט מטרפנים אחרים. יש לו חמישה עשר אטומי פחמן אל מול החמישה הנפוצים בטרפן נפוץ, והוא נושא פיגמנטים צמחיים מסוימים.

למעשה, ולנסין נפוץ בכלל פירות וקליפות הדר כמו תפוז, מנדרינה או אשכולית. הוא אחראי לטעם ולארומה הדריים כבדים, יבשים ומרים במקצת. תעשיית המזון עושה שימוש בוולנסין בתור תחליף נוקאטון – טרפן דומיננטי באשכולית. 

השפעות

המחקר על השפעותיו הבריאותיות של ולנסין התחיל רק בשנים האחרונות, ועם זאת כבר מייחסים לטרפן פוטנציאל אנטי דלקתי ואנטי אלרגני. כמו כן, חוקרים מסוימים מאמינים שיש לוולנסין תועלת בהגנה על העור. בנוסף, מחקר עדכני גם מוכיח כי הטרפן יכול לשפר את יעילותה של תרופה הנפוצה בטיפולי כימותרפיה. מחקר זה בדק את יעילותו של ולנסין מול ארבעה טרפנים אחרים. 

זנים עתירי ולנסין

ולנסין נפוץ במיוחד בגנטיקות קנאביס הדריות כמו אייג’נט אורנג’ (Agent Orange), סאוור דיזל (Sour Diesel), קלמנטיין (Clementine) וגם טנג’רין דרים (Tangerine Dream). בשוק הקנאביס הרפואי בארץ, הייצוג של זנים עתירי ולנסין לוקה בחסר, ולכן לא ניתן למצוא מספר תפרחות עם ריכוז ניכר שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן