אקליפטול | טרפנים

אקליפטול טרפנים קנאביס
אקליפטול (Eucalyptol) הוא טרפן עם ניחוח צמחי המזכיר אקליפטוס כמו שהשם מרמז. ארומת הצמחים החריפה שלו מרעננת ומייצרת תחושה צוננת בדומה לצמחי מנטה. בנוסף לצמחי קנאביס, אקליפטול נפוץ גם בעצי אקליפטוס, בזיליקום, מרווה ועץ התה. אקליפטול מפורסם בזכות תרומתו למערכת הנשימה וסגולותיו האנטי דלקתיות, למעשה בני אדם עושים בטרפן שימוש כבר כמעט מאתיים וחמישים שנה.

250 שנה של הצלחה

אקליפטול או סינאול (Cineole), כפי שהוא מכונה לעתים, הוא טרפן אתרי שהתגלה לראשונה בשנת 1870 על ידי הכימאי הצרפתי פרנסואה סטניסלה קלוז. אולם בני אדם השתמשו באקליפטוס לשיכוך בעיות בדרכי הנשימה כבר הרבה לפני גילוי הטרפן. למעשה, מגוון יצרנים עדיין עושים בו שימוש גם היום, אך בריכוז נמוך. בריכוז גבוה, הוא הופך לרעיל, מה שהופך אותו למדביר מעולה בדומה לטרפנים נוספים. 

ארומה צמחית חריפה וצוננת

אחד המאפיינים הבולטים של טרפן זה הוא ארומה צמחית חריפה המזכירה צמחי אקליפטוס. הניחוח שלו מרענן, וטעמו גם כן צמחי, חריף ומשרה תחושה צוננת בכלי הנשימה ובחלל הפה כמו נענע או מנטה. יצרני תרופות, מזון, טבק ורפואה משלימה עושים שימוש בטרפן בזכות אפקט המנטה המצנן שהוא מספק. ניתן לזהות את הארומה והטעם שלו בטבק בטעם מנטה, במסטיקים, בשמני מסאז׳ ובתרופות לשיפור הנשימה.

אנטי סרטני, תורם למערכת הנשימה

לאקליפטול סגולות רפואיות המסייעות למערכת הנשימה ולתפקוד הקוגנטיבי בנוסף לאפקט אנטי סרטני. מחקרים משלבי פלצבו הוכיחו כי אקליפטול מספק מזור למגוון סיבוכי נשימה. מטופלים הסובלים מסיבוכים כמו אסתמה, דלקת ריאות, ברונכיטיס ואפילו גירוי כתוצאה מעישון טבק יכולים כולם להרוויח מהטרפן. אקליפטול גם משפר תפקוד קוגניטיבי ומעכב דלקות נוירולוגיות. בנוסף, דוחות אונקולוגיים מוכיחים כי יש לטרפן אפקט אנטי סרטני המעכב את התפתחות סרטן המעי הגס. 

אקליפטול טרפנים קנאביס

זנים עתירי אקליפטול

אקליפטול הוא טרפן די ייחודי, אך ישנם מספר זנים פופולריים המפיקים ריכוז עשיר שלו. ביניהם גירל סקאוט קוקיז (Girl Scout Cookies), באבא קוש (Bubba Kush) וסופר סילבר הייז (Super Silver Haze). על המדף הישראלי ניתן לצרוך אותו במינט GSC של פיס נטורלס, בתבור של פארמוקן ו-B.B של בול פארמה. מדיווחי מטופלים עולה כי זנים עתירי אקליפטול עשויים להוריד לחץ דם ולהקל על כאבים ביעילות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן