צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!

פנצ׳ול | טרפנים

פנצ'ול Fenchol טרפנים קנאביס

פנצ׳ול הוא אחד הטרפנים המרכיבים את הארומה האדמתית המאפיינת את צמח הבזיליקום. הוא מפיק טעם ליים הדרי ומגוון יתרונות רפואיים. בקנאביס הוא פחות נפוץ ומוגדר כטרפן משני.

למרות הקשר של פנצ׳ול לטרפנים אחרים בצמח הקנאביס, הוא אינו נפוץ ומוגדר כטרפן משני. הוא לא מופק בריכוזים משמעותיים במרבית גנטיקות הקנאביס, אולם ניתן למצוא אותו במגוון צמחים אחרים, בעיקר בזיליקום ומינים שונים של פרחים בסדרת האסטראיים. תעשיית הקוסמטיקה והבישום בפרט עושה שימוש נרחב בטרפן בזכות הארומה המתוקה והאדמתית שלו, והטעם המרענן שלו מזכיר אורן לימוני טרי. פנצ׳ול מבטיח מגוון יתרונות נוגדי זיהום שונים שנחקרים בימים אלו.

מהו  פנצ׳ול?

למרות שהדרך המהירה והנגישה ביותר לחוש בארומה האופיינית לפנצ׳ול תהיה להריח עלי בזיליקום טריים, הטרפן מהווה רכיב באחד ממוצרי הקומסטיקה או הבישום שלכם. פנצ׳ול מהווה חומר גלם משמעותי להפקת שמפו, סבון, ג׳לים, אבקות ומרככי כביסה. פנצ׳ול קשור לשני טרפנים אחרים שמופקים בצמח הקנאביס: בורניאול – טרפן עם הרכב כימי ״תאום״ לפנצ׳ול אך בעל נוסחה שונה, ופנצ׳ון. לאחר תהליך חמצון פנצ׳ול הופך לפנצ׳ון – טרפן נוסף שמופיע בריכוזים דומיננטיים בעיקר בצמחי שומר. 

ארומה אדמתית מתוקה, טעם ליים אורני

אמנם הארומה והטעם של פנצ׳ול לא דומיננטיים במרבית גנטיקות הקנאביס, אך הוא מהווה תוספת רכה ומתוקה לפרופיל הארומטי וחוויית העישון והאידוי של זנים מסוימים. הוא מתאפיין בארומה אדמתית עשירה בתווים מתוקים מורכבים. הניחוח שלו מהווה את אחד הרכיבים העיקריים בריח של צמח הבזיליקום, והוא מרכיב אחוז משמעותי בשמנים המופקים מפרחי אסתר. בנוסף לארומה הנכספת, פנצ׳ול מאופיין גם בטעם הדרי – אורני המזכיר ליים ואורן טרי ורענן.

נוגד זיהום וחמצון

למרות שתפקידו באפקט הפמליה עוד לא פוענח לגמרי, פנצ׳ול מבטיח יתרונות רפואיים שהיקפם נחקר בימים אלה. ראשית, מחקר טורקי מצא שהטרפן הפגין יכולות אנטי בקטריאליות זהות לפניצילין בהתמודדות עם 63 מינים שונים של חיידקים. לפי מחקר נוסף של ירחון מדעי מפורסם, פנצ׳ול גם מפגין יכולות אנטי מיקרוביאליות מרשימות שיכולות לסייע לתעשיית המזון. מחקר יפני נוסף גם מצא אותו כחלבון בעל חשיבות לתפקוד קולטני TRPA1 האחראים על ניהול תחושות כאב בגוף. גילוי זה יכול לשים את פנצ׳ול כמו גם טרפנים נוספים במסלול מהיר למחקרים עוקבים על השפעות משככות כאב שאולי טמונות בהם. 

פנצ'ול Fenchol טרפן קנאביס

זנים עתירי פנצ׳ול

כאמור, פנצ׳ול הוא טרפן משני שלא מופיע בריכוזים משמעותיים בהרבה זני קנאביס, אך ישנם שני זנים מפורסמים ובהם ריכוזים עשירים שלו: או ג׳י קוש (OG Kush) ובננה קוש (Banana Kush). במדפי שוק הקנאביס הרפואי בישראל ניתן ליהנות מריכוזי פנצ׳ול גבוהים יחסית בתפרחות או ג׳י קוש הרבות שזמינות לרכישה, ובתפרחות די קיו (DQ) של חברת טבע אדיר.


מודעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.