גרניול | טרפנים

גרניול טרפנים קנאביס
גרניול (Geraniol) הוא מונו טרפנואיד אלכוהולי המופק בצורה טבעית בשמנים הקיימים בצמחי קנאביס, ורדים וגרניום. בנוסף למגוון תועלות רפואיות וספקטרום שימושים רחב בתעשיות הקוסמטיקה והמזון, לגרניול תפקיד משמעותי בשגרתן של הדבורים. הוא נושא בניחוחות פרחוניים המזכירים ורדים והוא נפוץ במגוון זני קנאביס, ביניהם גם כמה הזמינים לרכישה גם בישראל.

גרניול ביום יום

גרניול הוא טרפן אלכוהולי ייחודי המופק בצמחי קנאביס, וורדים וגרניום. הוא אמנם מהווה טרפן לכשעצמו, אך הפקתו מתקשרת לטרפנים נוספים. הוא נוצר בהתייבשות מירסן ואוסימין, ונוכחותו קשורה גם לגרניל – טרפן פירותי נוסף המשמש כרכיב מרכזי במנעד רחב במיוחד של מוצרים קוסמטיים. 

גם גרניול משחק תפקיד חשוב לתעשייה הקוסמטית, לתעשיית המזון ואפילו בחיי היום יום של הדבורים. גרניול מהווה רכיב במגוון בשמים וקרמים, תרופות, ממתקים ואפילו בשמן ציטרונלה ובנרות להרחקת יתושים. בנוסף ואולי מעניין מכל – גרניול מופק בצורה טבעית בבלוטות ריח של דבורי דבש. הן עושות בטרפן שימוש כדי לסמן פרחים בעלי נקטר או את הכניסה לכוורת שלהן. 

ארומת ורדים, טעם פירותי

גרניול מכיל ניחוח פרחוני המזכיר בעיקר פריחת ורדים וטעמו פירותי מתוק. בניגוד לקרבתו והקשר האדוק שלו עם חייהן של הדבורים, הניחוח או הטעם של גרניול לא מזכיר כלל דבש. גרניול מדיף ניחוח פרחוני. את טעמו ניתן למצוא באופן מלאכותי בממתקים בטעם אבטיח, או בטעם התפוזי שיצרנים מסוימים מוסיפים למוצרי סירופ לשיעול.

אפקט רפואי מוכח 

לגרניול מגוון תועלות רפואיות שנבדקו בחלק ממכוני המחקר המפורסמים בעולם. ראשית, גרניול הוכיח תועלת אנטי דלקתית בפציעות עמוד שדרה טראומטיות. בנוסף, הוא מווסת פעילות מולקולרית שמונעת מגופים סרטניים לפתח חסינות לתרופות. גרניול גם הוכיח את עצמו כטרפן השני הכי טוב (אחרי לינלול) במאבק בבקטריות ובפטריות. 

גרניול טרפנים קנאביס

זנים עתירי גרניול

גרניול אמנם לא טרפן דומיננטי, אך לשמחתנו ישנם לא מעט זני קנאביס שבהם ריכוז מסוים של גרניול וזה אפילו די פשוט לאתר אותם. בגנטיקת אמנזיה יש ריכוז גרניול נכבד. נוספת אליה גם גנטיקת האינדיקה האפגנית, עם צאצאים שונים כמו DG, מנגו ומגוון זני קוש וסקאנק הזמינים בשוק. כולם מכילים ריכוזי גרניול טובים. בנוסף, גנטיקות עתירות לינלול לרוב יכילו גם ריכוז מסוים של גרניול.

לסיכום

גרניול הוא טרפן ייחודי המופק בצמחי קנאביס ובנוסף גם בוורדים ובפרחי גרניום. גרניול גם מופק בבלוטות הריח של הדבורים, והוא משמש כרכיב מהותי בחייהן. הטרפן מספק ניחוח פרחוני ניכר המזכיר ורדים או שושנים וזר הטעמים שלו מתוק ופירותי במיוחד. בזכות תכונות אלה הוא הפך לרכיב קריטי בתעשיות הקוסמטיקה והמזון כמו רבות אחרות. נוסף על כך, גרניול גם מספק מגוון השפעות רפואיות מהותיות, ולמרבה המזל הוא גם נמצא במנעד גנטיקות רחב במיוחד. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן