בורנאול | טרפנים

בורנאול קנאביס טרפנים קנאליסט
בורנאול הוא טרפן בעל ארומה המזכירה ג׳ינג׳ר, מנטול או את עץ הקמפור בו הוא נפוץ במיוחד, בנוסף למגוון מיני צמחים וגנטיקות קנאביס. הוא מהווה רכיב חשוב בתרופות בענפים שונים של רפואה אסייתית וחומרי הדברה שונים. 

בורנאול (Borneol) הוא הרכיב העיקרי בשמן הקמפור הריחני המשמש כחומר גלם מעולה להפקת חומרי הדברה ותרופות. לבורנאול תפקיד חשוב בשיטות טיפול אסייתיות רבות בזכות אפקט משכך כאבים, נוגד קרישה ואנטי דלקתי. יש לו ריח עצי חריף עם נוכחות צמחית רעננה המזכירה מנטול. בורנאול די נפוץ בבגנטיקות קנאביס מפורסמות, אך ניתן למוצאו גם בג׳ינג׳ר, טימין, רוזמרין, מרווה ובעץ הקמפור. למעשה, בעבר הוא היה מופק ישירות מהשרף בגזעים שלהם, אך כיום קיימות גם גרסאות סינתטיות זהות המזוקקות מטרפנטין. 

מה עושים עם בורנאול?

בני אדם משתמשים בבורנאול לפיתוח תרופות, חומרי קוסמטיקה והדברה כבר אלפי שנים, תחילה במזרח אסיה ולקראת סוף המאה ה-19 גם במערב. לפי הרפואה הסינית בורנאול עוזר לקדם עיכול וזרימת דם תקינה כמו גם להקל על כאבים שנוצרים ממחלות ראומטיות. גם ברפואה ההודית המסורתית בורניאול מהווה רכיב חשוב בעל פוטנציאל טיפולי מגוון. הרבליסטים משתמשים באפקט המרענן שיש לבורנאול על כלי הנשימה כדי לטפל בברונכיטיס, שיעולים ומקרים קשים של צינון. בניגוד אלינו, חרקים משתדלים להתרחק מהניחוח שלו. 

עצי וחריף עם נוכחות צמחית מרעננת

בורנאול מאופיין בארומה עצית חריפה עם סיומת צמחית קרירה ורעננה המזכירה מנטה. הניחוח שלו כמעט זהה לזה של עץ הקמפור אך מזכיר גם טימין, ג׳ינג׳ר ומרווה. כששואפים את אדי הריח של בורנאול לריאות ניתן לחוש באפקט מרענן שיכול אפילו להקל על תחושת לחץ ומתח. תכונה זו הופכת אותו לרכיב פופולרי בשמנים אתריים טיפוליים רבים. טעמו לא נעים כמו הניחוח שלו – הוא צמחי ומריר במיוחד.

בורנאול טרפנים קנאביס קנאליסט

נוגד דלקות, כאבי שרירים וקרישת דם

בורנאול משחק תפקיד חשוב ברפואה הסינית, ההודית, ההוליסטית ובשיטות טיפול שונות שעושות שימוש בצמחים – אך גם המדע המערבי הכיר ביתרונותיו. בורנאול הפגין יכולות התמודדות עם דלקות חניכיים בניסוי מודל תאיים. בנוסף, מריחה של קמפור או שמן טימין עתיר בורנאול על שרירים כואבים יכולה לעזור בהקלה על התחושה הלא נעימה. נוסף לכל, לבורנאול התגלו גם יכולות נוגדות קרישה התואמות את התרומה למחזוריות הדם שזוקפת לו הרפואה הסינית. 

זנים עתירי בורנאול

למרות שהארומה שלו בולטת וכמעט בלתי ניתנת לפספוס, לבורנאול אין נוכחות דומיננטית בהרבה זני קנאביס. אולם הוא נפוץ בלא מעט מהן: בגולדן הייז (Golden Haze) ניתן למצוא ריכוזי בורנאול עשירים. כך גם בגורילה גלו (Gorilla Glue) ובאו ג׳י קוש (OG Kush) שזמינים לרכישה גם בשוק המקומי. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם!
דילוג לתוכן